| iPaladinus a întrebat:

Am 14 ani. Doresc sa plec cu tatal meu in strainatate. Vreau sa mentionez ca tata a facut procesul de divort insa nu s-a putut incheia...
Am ramas in grija tatei si vreau sa stiu daca mai e nevoie de acordul mamei ca sa pot pleca alaturi de el in strainatate, mama fiind plecata si ea in alta tara

1 răspuns:
| petitconseil a răspuns:

Doar daca mama ta a renuntat total la drepturile parintesti, daca a semnat vreo hartie in care spune ca renunta total la tine, ceea ce nu cred.Chiar daca ai ramas in grija tatalui tau, atat timp cat mama ta nu a renuntat total sau nu a fost scoasa total din drepturile parintesti, vei avea nevoie de procura din partea ei pana la 18 ani.