| LucaAka47 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare, vreau sa scot si eu cazierul cu mentiunea Examen Auto, stiti ceva daca am amenda neplatita pot scoate cazierul? Amenda o am de 4 luni, 250 lei a fost, 500 cred ca s-a dublat, stiti ceva daca pot sa-l scot? Sau daca are vreo legatura cu cazierul pnt scoala de soferi. Dau funda cine imi da un raspuns

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Poti scoate certificatul de cazier judiciar, va fi curat daca nu ai fost condamnat pentru vreo infractiune, doar sanctiunile penale se inscriu in cazierul judiciar.
Amenzile contraventionale nu se trec in cazierul judiciar, se inscriu doar amenzile penale.
2.Compartimentul de cazier judiciar nu tine evidenta amenzii contraventionale, doar a amenzilor penale.
Evidenta amenzilor contraventionale se tine la organul care te-a amendat si la primaria localitatii de domiciliu, unde se trimite procesul-verbal de contraventie pentru executare siliota, daca n-ai platit amenda in 30 de zile.
3.Amenda stabilita prin p.-v.c. nu se dubleaza, doar ca daca nu o platesti in 15 zile nu beneficiezi de plata a jumatate din minimul prevazut de actul normativ.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Amenzile nu ajung în cazier.

| mihai69 a răspuns:

Nu are legătură una cu alta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ce exact ai primit amenda?

Nu pot sa-ti confirm cu exactitate daca aceea " infractiune " ( oricare ar fi ea ) va aparea sau nu pe cazierul tau, dar daca iti scoti cazierul pentru Scoala de soferi, ceea ce ii intereseaza cu adevarat pe ei sunt infractiunile legate de acest aspect!

Oricum, sfatul meu este sa platesti aceea amenda!
De ce?!
Uite motive:
https://www.google.com/......ps?/search

De scos cazierul, il poti scoate cu siguranta! ( indiferent daca ai platit sau nu acea suma! )
In plus, acest lucru ( scoaterea cazierului ) e total gratuit! ( cel putin, eu de fiecare data l-am scos gratuit! ), indiferent de cate ori si pentru ce soliciti acest lucru!
Deci, daca apare ceva pe cazierul tau, si ti se spune ca dupa ce platesti amenda cazierul tau va fi curat :), dai cezarului ce e a cezarului :), si soliciti un alt cazier cu aceeasi mentiune!

Succes!

| Num?numescBrBr a răspuns:

Dacă aveți o amendă neplătită, este posibil ca solicitarea cazierului judiciar să fie refuzată, deoarece plata amenzii este unul dintre criteriile pentru obținerea acestuia. În general, cazierul judiciar este un document care certifică faptul că persoana în cauză nu are antecedente penale sau alte condamnări, dar în anumite situații poate fi solicitat și pentru alte scopuri, precum înscrierea la școala de șoferi.

Pentru a verifica dacă aveți vreo amendă neplătită și pentru a afla dacă aceasta poate afecta obținerea cazierului judiciar sau înscrierea la școala de șoferi, vă recomand să vă adresați direct autorităților competente, precum Poliția Rutieră sau Serviciul de Înmatriculare a Vehiculelor. Aceste autorități pot oferi informații detaliate despre situația dvs. și pot oferi sfaturi cu privire la modalitățile de a achita amenda sau de a rezolva orice alte probleme legate de obținerea cazierului judiciar sau a permisului de conducere.

Rețineți că neplata amenzii poate duce la consecințe negative, cum ar fi creșterea sumei de plată, aplicarea de penalități sau restricționarea dreptului de a conduce. Este important să vă achitați amenda în termenul legal pentru a evita astfel de probleme.

Funda, te rog!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Num?numescBrBr):

Numai cerșii funda funda se acordă daca raspunsul este de ajutor nu asa oricui raspunde gata funda

| Num?numescBrBr a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Eu nu înțeleg pe tine, ce te afeacteaza dacă cerșesc eu funda, dacă răspunsul oferit de mine este considerat util mi se pare corect sa primesc funda sau eventual puncte de reputație in funcție de context. Așa că te rog frumos sa ramai in București și să-ți vezi de treabă! Sper că am lămurit acest aspect!

| Andreea99911818181 a răspuns:

In cazier gasesti lucruri mult mai grave ca o amenda. " infractiuni " mai exact laughing Amenda poate la anaf iti aparebatting eyelashes