| CristiNeacsu99 a întrebat:

Am si eu o nelamurire! Astazi am iesit dintr-un peco si am calcat linia continua! Fac dreapta pe o strada in intersectie era un politist care m-a vazut! Dupa 10 minute ma intorc inapoi si sunt oprit si sanctionat pentru incalcarea liniei continue! E normal? Daca fac contestatie castig? Mentionez ca m-am intors prin intersectie nu am calcat nimic si prima data nu am fost oprit!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca este normal, ai savarsit o contraventie. Nu are importanta ca nu te-a oprit prima data, putea si sa-ti trimita acasa procesul-verbal de contraventie.
Nu cred ca o sa castigi daca faci plangere contraventionala, chiar tu recunosti ca ai gresit.
Ai 15 zile sa te gandesti, poti plati jumatate din minimul amenzii sau sa faci plangere contraventionala.

| CristiNeacsu99 explică (pentru Ioandelasal):

Daca chiar era asa normal sa ma amendeze de ce nu m-a oprit prima data sau sa vina dupa mine? Astepta cumva o spaga frumoasa de paste? oricum o sa fac contestatie! Paste fericit!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai comiso si recunosti asta nu pricep de ce sa faci contestație