| Music94 a întrebat:

Am si eu o nelamurire. Daca am permis categoria B pot conduce motor cu capacitate cilindrica de 50cmc, 125 cmc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti conduce legal motociclete, pentru acestea trebuie permis de categoria potrivita, respectiv subcategoria A1 sau categoria A. Ai putea conduce una care se incadreaza la categoria moped, socotind ca un permis de conducere este echivalent certificatului de absolvire a cursurilor de legislatie rutiere. Numai bine!

4 răspunsuri:
| LIN2010 a răspuns:

Salut,da poti conduce, daca aceste motoare sunt montate pe ''cvadricicluri'' (adica vehicul cu patru roti, renumitele ATV-uri), dar care sa nu depeseasca putrea maxima, de 15 KW(adica 20 CP). Respecte...

| ionut2424 a răspuns:

Da prietene ai voie sa conduci scutere cu maxim 50cmc

| Music94 explică:

Va multumesc foarte mult!

| ovidiu_4207 a răspuns:

Pentru scuterele pana in 49cmc trebuie legislatie in conformitate, la 125cmc vb deja de A1.