| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si eu o nelamurire : pana la urma, daca am 16 ani, pot conduce o masina cu motor mic? stiu ca era o lege care a propus ca cei de 16 ani sa pot conduca, dar e din 2015, si nu stiu ce s-a intamplat pana la urma, va rog sa nu imi dati link-ul la stirea aia sau sa citati din ea ca o stiu si eu, am un prieten din alt judet ( Timisoara ) si el conduce o masina cu motor mic, si are 16 ani.

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Colegii au răspuns deja mai jos, tehnic. Eu am să îți dau un răspuns practic: Da, poți, dar nu se merită. O mașină nouă din categoria asta costă fabulos de mult, una veche e prea nesigură, plus că ..râde lumea de tine. Alea nu-s mașini, și cine le conduce, nu-s șoferi. Sunt scutere cu acoperiș. http://www.16vip.ro/aixam_gto.html

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la 16 ani si cu permis de categoria B1 poti conduce unele masini mici, care se incadreaza la aceasta categorie, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"

| Violleta2022 a răspuns:

Tu de fapt nu poti sofa nici un fel de masina daca nu ai permis de conducere!
Mergi sau suna la Directia de Circulatie din Orasul tau si intreba-i de varsta la care poti da pentru permisul de conducere!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Legea exista de mult si poti conduce de la 16 ani masini care se inscriu in categoria B1

| fabyy1998 a răspuns:

Poti conduce orice intra in cat: a1, am, b1 de la 16 ani