| dvm a întrebat:

Am si eu o problema f. delicata.In anul 1993 am cumparat cu chitanta de mana de la socrul meu (atunci nu era socrul meu), un teren de 250m in Bucuresti, pe care am construit fara autorizatie de constructie, o casa.In baza unei legi...in anul 2003 cu o cerere la organul fiscal, am obtinut un rol si un nr. factorial cu care m-am bransat la utilitati.Am fost si amendat pentru lipsa aut.constr.Mentionez ca terenul a fost de mult al unei ferme, in anul 1984 socrul meu a inprejmuit 250m de teren pe care in anul 1993 mi la vandut mie.Acum in anul 2014 luna mai, m-am hotarat sa-mi fac actele.Mentionez ca socrul meu a decedat in luna martie2014.Cum procedez? Pe cine chem in instanta? In speranta ca am fost inteles, astept raspunsurile dvs.Cu stima.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este nevoie sa chemi pe cineva in instanta si pe cine sa chemi depinde de cine figureaza ca proprietar al terenului in cartea funciara.
Daca a fost socrul tau atunci nu este nevoie de instanta, sotia ta poate sa ceara deschiderea procedurii succesorale si poate mosteni terenul, va fi inscrisa ca proprietar in CF si apoi sa notati casa. De asemenea mai poti depune o actiune pentru pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de contract de vanzare-cumparare autentic.
Daca proprietar este altcineva pe acela va trebui sa-l chemati in instanta, depunand o actiune in uzucapiune, conform art.930 si urmatoarele Cod civil.
Te sfatuiesc sa te adresezi unui avocat, mai ales unuia specializat pe fond funciar. Acesta, dupa ce va studia actele ce le ai si situatia de CF va putea sa-ti indice cea mai buna cale de urmat.

| JohnnyBi a răspuns:

Chitanta de mana? actele v-c privind imobilele se fac la notar, cerand prin lege forma ad validitatem (adica trebuie sa fie facute de notar ca sa aiba valoare actul respectiv) + inregistrare la ocpi (carte funciara). ma indoiesc ca poti face ceva dpdv legal in privinta asta, dar nu am specialitate pe fond funciar. cel mai bine este sa iei legatura cu un avocat specializat pe fonduri funciare sa o scoti la capat. este cel mai in masura sa iti dea un sfat pertinent si sa te indrepte in directia corecta de urmat pentru ce cauti tu

| dvm explică:

Salut.Terenul a fost la unei ferme care s-a desfintat, au taiat toti pomii si aramas terenul liber.Soacrul meu l-a inprejmuit prin 1984 si l-a folosit ca gradina pana in 1993 cand am construit casa.Impozit platesc doar din 2003.Am doar o chitanta de mana intre mine si socru, semnata de cativa vecini si un rol fiscal.De cand se considera uzucapiunea de 20 de ani de cand am terenul sau de cand platesc impozit? Cu stima.