| TecT a întrebat:

Salut, am și eu o "problema" sa spunem asa, mai mult o nedumerire. Deci în seara asta pe la 20:30 am fost intr-un profi cu un prieten sa luam țigări și cum ne-a dus capul pe noi am zis sa furam și niște ciocolate(2) și un suc și le-am furat. Am ieșit din profi și am mers într-un parc doar ca angajatele de acolo, 2 angajate ne-au suspectat și au văzut pe camere și una a venit după noi sa ne caute dar nu ne-au găsit și noi am aflat ca ne cauta de la niste baieti și am decis sa ne ducem sa ne cerem iertare și sa ii dam banii pe ce am furat. Am intrat, am vorbit, ne-a ținut mare predica, ne-a și cam batjocorit într-un fel mai pe ascuns și după ne-a zis ca mâine ne da la politie etc. După a zis ca dacă vrea sa ne scape de dosar penal pentru 2 ciocolate și o doza de suc(menționez ca asta nu a fost prima data când am furat și ea a zis ca știa dar cică "un **** de câine v-am iertat o data de 2 ori etc" și după ne-a zis fix așa: "Daca vreti sa va iert și sa va scap de dosar penal și sa nu le spun colegelor mele, îmi aduceți un milion în seara asta pana se inchide profi." Și i-am dat un milion, interesant este ca noi am filmat totul cu un telefon și nu vreau să-i fac rău sau ceva dar dacă se duce la politie și după ce ne-am înțeles cu milionul ala întrebarea mea este: Pot sa fac ceva cu filmarea aia in care zice chestia aia cu iertatul și scăpatul de dosar penal etc? Dar mi se pare ca este mult un milion pentru 2 ciocolate si un suc laughing) adica cred ca a bagat și ea ceva în buzunar.
(cel mai scump suc baut în viata mea de un milion)

Răspuns Câştigător
| nukeyly a răspuns:

Alo domnu cu mana lipicioasa daca nu poti dormi pe cel mai scump suc-omg de 100 ron,
du-te la vanzatoare mai incolo cand imaginile de pe camere s-au sters prin overite(poate fi 1 zi sau 6 luni in cazuri exotice) arata-i filmarea(care tu deja o ai duplicat) spui ca vrei sa mergi la politie(dare si luare de mita) ca nu mai poti dormi de la incident ca ai pacatuit bla bla bla si pentru 200 ron preotul preacurat a promis ca te spovedeste si ti se iarta tot in ceruri.

| TecT explică (pentru nukeyly):

laughing) m-ai facut sa rad, pup

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pe ea o concediaza iar voi ajungeti la Politie.

| Violleta2022 a răspuns:

Sati linistit ca milioanele vechi au iesit din uz acum 10 ani si nu au la ce sa mai foloseasca banii vechi, doar sa-i puna pe foc.

| Violleta2022 a răspuns:

Inca ceva, trecand peste faptul ca esti incapabil sa cunsoti banii actuali, vorbind de milioanele vechi...

Daca folositi filmarea intrati si voi in aceeasi oala, fiindca voi ati furat si ei au filmarea, adica si voi veti avea dosar penal, alaturi de ei.
Folositi-va creierul, inainte sa faceti prostii, unde va incriminati singuri.

| TecT explică (pentru Violleta2022):

Ma refer la 100 lei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru TecT):

Asa este cum spune darrio2007, pentru 100 lei ei sunt dati afara de la munca, iar voi doi ajungeti la Puscarie cu dosar penal (posibil si puscarie juvenila), cu stigma ca sunteti hoti.

| anonimg a răspuns (pentru TecT):

Jassmina este sarcastica; cand vine vorba de greseli nu scapa niciuna fara o predica cu sarcasm.
Pastreaza filmarea si nu mai spune nimanui aceste lucruri, pentru ca nu cumva cineva care nu are de lucru a va de-a in vileag pe toti.

| TecT explică (pentru Violleta2022):

? Hoți de ciocolata

| TecT explică (pentru anonimg):

Știu ca este sarcastica laughing))

| Fatamuntilor a răspuns:

Observ mai multe nereguli
Daca sunteti minori, vanzatoarea nu avea voie sa va vanda tigari. Avantaj voi, pentru ca nu exista tentatia de a fura.
Chiar daca ati furat datoria ei era sa anunte politia imediat, deci intentia ei era de cere mita.Iar cererea (dar si darea de mita) se pedepseste.
Nu cunosc legile,@ iondelesal de va lamuri mai bine.
Daca esti minor vorbeste cu parintii
Dar zic sa te sfatuesti cu un avocat, sa ii prezinti situatia exact cum a fost.

| Emma30555 a răspuns:

Pentru infracțiunea de furt ai plătit 100 lei. Pret corect, poate te aresta pentru o ciocolată, nu cred ca merita. Scuza ma că ți zic dar hotii sunt cei mai lipsiți de caracter si parșivi, nu poti avea incredere niciodata intr-un hot, nu poti sa l primesti in casa sau sa il ai ca prieten. Dacă vestea se va duce si prietenii voștri va vor suspecta daca sau cand ceva le va dispărea. Bineinteles ca si vanzatoarea a procedat gresit, dar a vorbit pe limba voastră. Eu nu judec pe nimeni, una e sa furi ceva că nu ai bani, si ti e foame sau pofta de exemplu, dar in cazul in care ai bani trebuue sa fi corect

| mi25 a răspuns:

Toti isi dau cu parerea, fara sa cunoasca legea.
Daca tu te duci la politie si o denunti ca te-a santajat, tu vei fi absolvit de pedeapsa, deoarece ti-ai denuntat fapta inainte de a fi descoperita, valoarea furtului fiind mica si fapta fara pericol social. Ea va fi judecata si bagata la puscarie pentru santaj. Santajul se pedepseste doar cu inchisoare, chiar daca este cu suspendare. Furtul si cu amenda.

| Yuoia a răspuns:

Ea a bagat ceva in buzunar? Voi unde ati bagat marfa?
Daca nu ai putut plati 2 lei marfa aia, plateste 100 si taci! Daca vrei sa o reclami, va arata si ea inregistrarile la politie. Va fi mai rau.
Sa-ti fie asta invatatura de minte!

| Mirel4412 a răspuns:

Pai esti in aceeasi situatie, zi mersi ca nu te-a dat la politie, ai scapa ieftin cu 100 de lei, putea sa iti ceara mai mult. Daca dai filmarea la politie, o sa ai si tu dosar penal pentru furt si o sa aiba si ea pentru luare de mita, deci asa e win win...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai vai ce tara minunata, de la hoti la hoti

| Cksihja a răspuns:

De ce nu puteai să plătești sucul și ciocolatele alea. Să n-ai bani și să furi mai înțeleg oamenii dar să ai bani și să faci asta nu. Oricine ar spune că meriți asta, cum se mai spune Karma.

| Pichakchiu a răspuns:

Dacă ești asa de drept, deși nu cred, ca ai furat, o poți duce la politie filmarea, urmând sa fiți sancționați și voi și ea, pentru încălcarea legii.

| TecT explică (pentru Pichakchiu):

Care i rostul sa o duc la politie sa fiu sancționat și eu și ea când putem sa nu fim nici unul și ne am înțeles cu niște bani?

| Pichakchiu a răspuns (pentru TecT):

Păi nu o du

| Gnomzy a răspuns:

Eu în locul vostru mă duceam la vânzătoare și îi arătam filmarea, și o șantajam eu. laughing
Îi ziceam că dacă nu ne lasă să plecăm, mergem la poliție și dumneaei rămânea fără loc de muncă, cu toate că și la voi era riscul să ajungeți la poliție. Așa că, mai bine amândoi vă vedeați de treabă și toată lumea era mulțumită, tu rămâneai cu bunurile furate și femeia cu locul de muncă.

Vă urez toate cele bune! laughing