| denisaprisecaru173 a întrebat:

In seara de 28.03. 2015 am fost oprit conducand autovehiculul care nu era proprietate personala era imprumutat de la niste rude. Am fost oprit de politia comunala cerandu-mi actele la control, mi-a rupt talonul masinii pe motiv ca nu am actul de vanzare cumparare, am primit amenda in valoare de 877, 5 Ron. Ce ma sfatuiti sa fac?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu dai toate detaliile necesare. Pentru ce fapta ai fost amendat, spune exact ce scrie in procesul verbal de contraventie, inclusiv articolul si punctul din OUG 195/2002. Nu cumva ai gresit cand spui ca ti-a rupt talonul, poate l-a retinut.
In orice caz nu are cum sa te amendeze doar pentru faptul ca ai condus o masina imprumutata si daca este numai pentru asta poti face plangere contraventionala, la judecatorie, in 15 zile de la primirea p.v. de contraventie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum sa iti rupa talonul? nu exista asa ceva.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Da-i urgent in judecata! Nu mai sta pe ganduri, cauta-ti si un avocat, nu lasa sa treaca timpul, cred ca mai ai talonul rupt al masinii! Nu te gandi la consecinte, asta-i un abuz al Politiei Locale si trebuie pedepsit! Maine da-i in judecata si o sa castigi cu siguranta procesul iar ei vor fi pedepsiti! Militienii aia, se cred buricul pamantului? Daca nu-i vei da in judecata vei gresi amarnic! Aveai revizia tehnica, valabila? Asigurarea masinii valabila? Ce mai astepti?