| Cascacul112 a întrebat:

Am un copil impreuna cu iubita mea (nu suntem casatoriti) copilul este recunoscut de către mine este pe numele meu. Vrem să ne separăm căile. Exista vreo modalitate de a rămâne copilul la tata? Avand in vedere ca ea nu are un domiciliu stabil, nu are situatie materială deloc buna? Se poate face ceva? Daca copilul ar sta cu ea ar duce multe lipsuri. Eu am salariu foarte mare (4500 lei net ). pot aduce asta in instanta? Poate ajuta in a mi da mie custodia copilului?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent, de regula, se acorda custodie comuna si doar domiciliul minorului se stabileste la un parinte si celalalt parinte este obligat la pensie alimentara.
In cadrul procesului poti solicita si ca minorul sa-ti fie incredintat numai tie, dara trebuie sa existe motive foarte serioase pentru ca un parinte sa fie decazut din drepturile parintesti, ceea ce nu este cazul in situatia descrisa. In orice caz poti incerca si o sa vezi ce va dispune instanta de judecata.
Te sfatuiesc sa discuti inainte cun un avocat, de preferinta unul specializat pe dreptul familiei.