| numesiprenume0 a întrebat:

Salut! As dori sa stiu si eu cum se calculeaza pensia pentru o persoana cu handicap grav. Aceasta este incadrata in munca cu grupa 1 de munca(conditii deosebite).
Cati ani va lucra pana va obtine pensia pentru limita de varsta? Cum se va calcula aceasta?
Spre deosebire de un angajat al MAI ori MAN(care la fel au grupa 1, conditii deosebite) ce diferente sunt? Ofer funda!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia de invaliditate se va calcula in functie de anii lucrati si salariile obtinute in fiecare luna, raportat la salariul mediu.
La implinirea conditiilor de pensie pentru limita de varsta, daca tot timpul a lucrat in grupa I de munca, in prezent conditii speciale de munca, pensia de invaliditate se transforma in pensie pentru limita de varsta.
Varsta standard de pensionare se reduce in functie de perioada lucrata in grupa I (conditii speciale de munca), de ex. daca are peste 24 de ani lucrati varsta standard se reduce cu 12 ani, respectiv aceasta va fi de 53 ani.