| Ally97Ally a întrebat:

De când se poate calcula procentul de 0, 25% pentru grupa a 2-a de muncă la pensia pentru limită de vârstă dacă actele au fost depuse în iunie 2011?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu retin sa fie prevazut un procent de 0, 25% in L.263/2010 privind pensiile publice, Ceea ce este prevazut este majorarea punctajului lunar, citez:
"ART.100.Persoanele care au desfãşurat activitãţi în locuri de muncã încadrate în grupele I şi a II-a de muncã, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, cele care au desfãşurat activitãţi în locuri de muncã încadrate în condiţii deosebite, condiţii speciale sau alte condiţii de muncã, potrivit legii, beneficiazã de majorarea punctajelor lunare realizate în perioadele respective, dupã cum urmeazã:
a) cu 25% pentru perioadele în care au desfãşurat activitãţi în locuri încadrate în grupa a II-a de muncã, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau în locuri de muncã încadrate în condiţii deosebite, potrivit legii;
b) cu 50% pentru perioadele în care au desfãşurat activitãţi în locuri încadrate în grupa I de muncã, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau în locuri de muncã încadrate în condiţii speciale, potrivit legii;
c) cu 50% pentru perioadele în care au desfãşurat activitãţi în locuri încadrate în alte condiţii de muncã, potrivit legii." Numai bine!