| Alien1 a întrebat:

Salut, as vrea sa stiu cum pot sa protejez un videoclip pe Youtube?
Adica vreau sa postez un videoclip original, si nu stiu cum sa protejez idea din videoclip, ca sa nu fie copiata.

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Doar daca preia proiectul tau video, integral sau in parte, Youtube poate lua masuri pentru copyright. Ideea, conceptul in sine de realizare a clipului nu pot fi protejate.
Ca sa protejezi continutul postat online, poti pune numele pe el sau alte insemne prin care sa-ti dai seama ca, vazandul in alta parte, acela iti apartine si poate fi raportata preluarea fara drept la administratorii site-ului.

| AlinKun a răspuns:

Ideea nu se poate proteja, videoclipul in sine da. Da cineva face ceva asemanator dupa ideea ta dar nu foloseste continutul tau, Youtube nu poate sa-i faca nimic. Asa e politica de copyright.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune in descriere un mesaj de genul, iar daca gasesti pe cineva care copie ideea, il poti raporta si cei de la YouTube vor lua decizia daca sterg video-ul.

| Farcas_Paul_1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum iti dai seama ca cineva ti a copiat un clip?