Întrebare recomandată | marius12323 a întrebat:

Salut! Astazi mi-a venit, prin posta, o informare cum ca am fost repartizat la o firma pentru pensia privata obligatorie. Eu sunt momentan student la facultate si nu sunt angajat nicaieri. De ce am fost repartizat, daca nu am loc de munca? Ce trebuie sa fac, ca sa nu fiu obligat sa platesc, din moment ce nu sunt angajat si nu am nici o sursa de venit?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Probabil ca este vreo greseala, explicabila doar prin faptul ca ai fi lucrat, chiar si limitat sau o greseala a functionarului care a trimis informarea.
Le poti scrie prin posta sau email si sa spui ca nu lucrezi si esti student.

| BabaOarba a răspuns:

Nu ai cu ce sa fii taxat. Pensia privata obligatorie, adica pilonul II, este un procent din contributia pentru pensie aferenta salariului.

Atata vreme cat nu este declarat vreun salariu, nu se plateste nimic. Plata nu o face oricum salariatul, ci angajatorul, deoarece contributiile la salarii sunt taxe si impozite cu retinere la sursa.

In mod normal la prima angajare ai posibilitatea sa alegi societatea de asigurare pentru pilonul II. Este posibil ca ce ai primit sa fie de fapt o reclama.

| Endita4689 a răspuns:

Sună și spune-le că ești student. Nu au cum să te pună să plătești dacă nu lucrezi.

| Mtoni a răspuns:

Nu trebuie să faci nimic, nu au cum să te oblige să plătești. Va rămâne contul de pensii private gol și pregătit pentru când vei fi angajat.

| marius12323 explică (pentru Mtoni):

Daca ramane gol, nu voi fi taxat retroactiv cand voi deveni salariat?

| Mtoni a răspuns (pentru marius12323):

Cred că nu vei fi taxat retroactiv dar poate că ar fi bine să le comunici că nu ești angajat.

| Valorosul69 a răspuns:

Eu zic sa taci si sa le iei pensia la fraieri