| anonim_4396 a întrebat:

Salut băieți. Dacă dețin categoria B si vreau sa dau de C+E primesc automat si categoria BE sau trebuie sa fac o alta scoala pentru a obține BE. Ar fi un lucru prost gândit ca eu care as avea categoria CE sa nu pot sa conduc o rulota in condițiile care pot conduce un camion cu remorca de 12 15 m cu CE si sa nu pot merge cu o rulota? Ce credeți primesc si categoria BE odată cu CE? Va mulțumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, vei avea dreptul sa conduci si autovehicule incadrate la categoria BE, conform art.24^1 din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"a)permisele de conducere eliberate pentru categoriile C1E, CE, D1E sau DE sunt valabile pentru ansamblurile de vehicule din categoria BE;"

| Doryanoss a răspuns:

Sigur că ți le da automat, succes