| sebicns a întrebat:

Salut TPU, vreau sa dau pentru categoria c si as vrea sa stiu ce alte categorii pe langa categoria c si daca pot conduce cu cat c bascula sau camion fara remorca si daca sunt cautate joburile de genu. Tin sa mentionez ca am cat b!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Anexei nr.1 la OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
j) categoria C:
1.autovehiculul, altul decât cele din categoria D sau D1, a cărui masă totală maximă autorizată este mai mare de 3.500 kg şi care este proiectat şi construit pentru transportul a maximum 8 pasageri în afara conducătorului auto;
2.ansamblul format dintr-un autovehicul din categoria C şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;"
Conform art.24^1 din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, permisul de conducere de categoria C da dreptul de a conduce si categoria AM (mopede) si auto din categoria C1.