| Fcsb_Alex_1998 a întrebat:

M-a prins politia la volan cu fratele meu in dreapta. Mentionez ca am luat sala si urmeaza sa dau orasul peste 3 saptamani. Au trecut cateva zile de la fapta si nu i-a luat permisul. Ce se poate intampla in continuare? M-a prins pe drum comunal. A zis ca daca eram pe judetean ma ardea din ziua aia. Ce se poate intampla? O sa ma afecteze cu ceva? A facut doar proces verbal pe care l-am semnat

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca vor face dosare penale pentru tine si fratele tau sau nu vor face.
Daca vei fi condamnat penal atunci poti spunea la revedere permisului de conducere, chiar daca l-ai fi obtinut pana la ramanerea definitiva a condamnarii.
Fratele nu isi pierde permisul de conducere, fapta lui, de incredintare a masinii, este prevazuta la art.335, alin.3 Cod penal si permisul se anuleaza numai pentru infractiunea prevazuta la art.335, alin 2 (permis necorespunzator categoriei).

| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sa-ti faca dosar penal si sa ramai fara permis, inainte sa-l ai in mana.
Din pacate, esti considerat infractor, pentru ca ai incalcat legea, inainte sa te vezi cu permisul in mana.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se poate intampla sa aveti ambii un dosar penal