| gongsterbeep a întrebat:

Care ar fi pedeapsa pentru tainuirea unui vehicul daca aceasta a fost recuperat de proprietar la 2 zile dupa ce a fost furat? Mentionez ca initial in dosar era trecut furt calificat si a fost schimbat in tainuire. Asta e de bine?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"ART. 270. Tăinuirea
  (1) Primirea, dobândirea, transformarea ori înlesnirea valorificării unui bun, de către o persoană care fie a cunoscut, fie a prevăzut din împrejurările concrete că acesta provine din săvârşirea unei fapte prevăzute de legea penală, chiar fără a cunoaşte natura acesteia, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
  (2) Pedeapsa aplicată tăinuitorului nu poate fi mai mare decât pedeapsa prevăzută de lege pentru fapta săvârşită de autor.
  (3) Tăinuirea săvârşită de un membru de familie nu se pedepseşte."

| gongsterbeep explică (pentru Ioandelasal):

Cel mai probabil ar putea scapa doar cu amenda, avand in vedere ca nu este atat de grav?

| Ioandelasal a răspuns (pentru gongsterbeep):

Tot ce se poate, mai ales daca este infractor primar (nu a mai fost condamnat) si este sincer pe parcursul urmaririi penale si la judecata. De asemenea ar putea incheia un acord de recunoastere a vinovatiei cu procurorul, situatie in care pedeapsa se reduce cu o treime.