| paulmicutz a întrebat:

Cat as plati impozitul la stat pentru o masina cu motor de 2200 cm3 dar pentru una de 2500 cm3 si 3000cm3

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Impozitul pe autoturisme este un impozit local, asa ca vezi la primaria ta cat este exact, poate fi mai mare cu pana la 20% decat cel stabilit ca baza prin Codul fiscal.
Acesta este in functie de capacitatea cilindrica a motorului, in lei/200 cmc, respectiv cu capacitatea cilindrica până la 1.600 cmc inclusiv este 8 lei, cu capacitatea cilindrică între 1.601 cmc şi 2.000 cmc este 18 lei, cu capacitatea cilindrică între 2.001 cmc şi 2.600 cmc este 72 lei si cu capacitatea cilindrică între 2.601 cmc şi 3.000 cmc inclusiv este 144 lei.
Sper ca stii face inmultirea si impartirea.

| onasis1961 a răspuns:

Depinde din ce oras esti si care este cota de majorare :
http://autocatalog.ro/utile/calculator-impozit-auto-2013.aspx

| mcdeliric1 a răspuns:

Daca e diesel o sa platesti destul de mult la motoarele de la 2000 cm3 in sus, daca e benzina nu platesti asa mult big grin funda?