| uniculunic a întrebat:

Ce greutate de aur am voie in avion (tarom). Mai exact vreau sa cumpar o pereche de cercei din aur si nu stiu daca an voie cu ei la bordul avionului. Precizez ca eu nu port cercei si o sa ii car intr-o cutiuta. O fi vreo problema?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici o problema, poti sa-i duci linistit pe avion, chiar si in buzunar, daca poti dovedi ca sunt dobanditi legal (chitanta).

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca ai voie sa-ti iei aurul pe care-l porti. Atata vreme cat nu cari 1kg de aur in bagaj, nu se va lega nimeni de tine!
Frecvent calatoresc cu cateva bijuterii in bagajul de mana, pe care le schimb sau le port in anumite ocazii, dar niciodata nu am fost intrebata de ele. Iar daca sunt intrebata, evident spun ca-s personale!

| Madalin3334327 a răspuns (pentru Violleta2022):

Salut,am 123 grame de aur se pune problemă daca mă urc la bordul avionului cu acest gramaj? Gen pot sa trec, sau ce o sa se întâmple daca nu as putea?

| ALGator a răspuns:

Daca aurul nu e in forma de cutit, foarfeca, brici, pistol, piron de infipt in inima si alte asemenea arme albe (galbene) si nu e nici topit atunci pot sa il iei.
Deci cumpara linistit!