| StefanDaniel0202 a întrebat:

Ce permis am nevoie pentru un atv 125cmc inscris pe primarie ca sa pot sa-l conduc pe drum public la sat/tara?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de categoria B1, se poate obtine de la 16 ani.

| StefanDaniel0202 explică (pentru Ioandelasal):

Sigur?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru StefanDaniel0202):

Sigur, unde raspunde Ioan nu comenteaza nimeni. Scuze, am vrut sa spun Fifth Avenue, e o strada celebra din New York.

| StefanDaniel0202 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ah, va multumesc big grin

| Ioandelasal a răspuns (pentru StefanDaniel0202):

Sigur. Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"

| StefanDaniel0202 explică (pentru Ioandelasal):

Iti multumesc big grin acum ramane sa dau de b1 si sa ies cu atv-ul pe strada big grin