| Girly97 a întrebat:

Salut! Ce se poate face atunci cand un angajator obliga salariatii sa vina la munca in zilele libere chiar daca activitatea firmei nu este urgenta fara sa fie platiti suplimentar sau cu ore libere si cei care nu se duc pierd bani din salariu?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand cereti patronului sa respecte prevederile privind munca suplimentara (timp liber sau plata).
In al doilea rand, daca nu se rezolva amiabil, faceti reclamatie la ITM din judet.
In al treilea rand, daca nici asa nu rezolvati, adresati-va instantei de judecata.

| Mosotti a răspuns:

Schimbi locu de munca! Sau te lasi asa calcat in picioare, alegi.

| Wr3nch a răspuns:

Reclamatie la inspectoratul teritorial de munca.

| Lioana a răspuns:

Demisie. Si eventual plângere la Judecătorie dacă vrei să-ți recuperezi banii care au fost luați din salariu.

| blackann a răspuns:

Cum ai putea sa pierzi bani din salariu daca e zi libera?

| blackann a răspuns:

Raspunsul e ITM. dar nu inteleg cum ai putea sa pierzi tu bani din salariu daca e zi libera. habar n-ai de viata ta.

| anonimuIl a răspuns:

Se aplică metoda - zile libere pentru zilele alea lucrate. Numai că e o problemă - nu au când să dea zilele libere.

| anonimuIl a răspuns:

Și vezi ce program ai că poate ai 160 de ore lunar dar lucrate inclusiv în zilele libere și se compensează cu celelalte zile din cursul săptămânii când stai acasă.

Dacă nu ai înțeles metoda asta să știi că e aplicată de TOȚI care au deschis în zilele libere - Carrefour, Mega Image, Kaufland, Dedeman și toți ăștia mari care au zeci de mii de angajați.

| NunuNini a răspuns:

Activitatea firmei nu o fi "urgenta". Dar presupun ca acum patronul a prins un contract care trebuie onorat urgent. Altfel pierde contractul si banii. Din ce va mai plateste salariile?
Mai gandeste-te inainte sa te revolti.
Vad ca nu ai nici pregatire, nici nu iti place munca. Dar vrei bani, multi bani.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Demisia în masă

| trophin a răspuns:

Da cum sa ia, el nu știe codul muncii? Nu aveți contract

| trophin a răspuns (pentru trophin):

Dacă nu aveți ceva semnat cu patron, va arata respectul lui fata de voi, fata de muncitori în general. Ia ultimul salariu, apoi trântește, sparge de cât ți-a luat în timp și apoi vai con dios