| polihymniaaa a întrebat:

Cum se acorda zilele libere de la angajator in cazul unui deces?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

3 zile.

| Simpatic a răspuns:

Buna,

conform Codului Muncii regasim aceste informatii in "Art. 152. [zile libere platite]

(1) In cazul unor evenimente familiale deosebite, salariatii au dreptul la zile libere platite, care nu se includ in durata concediului de odihna.
(2) Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern," potrivit Codului Muncii.

Prin contractul colectiv de munca, unic la nivel national, aplicabil tuturor societatilor comerciale, salariatii au dreptul la zile libere platite pentru evenimente deosebite in familie sau pentru alte situatii. Iata care sunt acestea:

casatoria salariatului – 5 zile;
casatoria unui copil al salariatului – 2 zile;
nasterea unui copil – 5 zile + 10 zile daca tatal copilului a urmat un curs de puericultura;
decesul sotului/sotiei, copilului, parintilor, socrilor – 3 zile;
decesul bunicilor, fratilor, surorilor – 1 zi;
donatorii de sange – 1 zi;
schimbarea locului de munca in cadrul aceleiasi companii, cu mutarea domiciliului in alta localitate – 5 zile;
30 de zile concediu fara plata pentru pregatirea si sustinerea lucrarii de diploma in invatamantul superior.

| Violleta2022 a răspuns:

3 zile daca este cineva din familie.