| Luta_Adrian_1998 a întrebat:

Cine imi poate spune si mie ce trebuie sa fac in cazul in care ambii parintii sunt plecati din tare si vreau sa merg si eu acolo cu un alt tutore? Am voie, trebuie sa merg undeva sa fac vreo declaratie ceva? Vreau raspuns cat mai concret. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti minor ai nevoie de declaratia autentica, data de ambii parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major.
Fiind in strainatate parintii pot da declaratia la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde se afla si ti-o trimit prin posta sau curier rapid.

1 răspuns:
| Luta_Adrian_1998 explică:

Mersi mult!