| Elucidator a întrebat:

Sunt cetatean al republicii Moldova, am 16 ani, fac 17 in august, dar vreau sa ma duc la Constanta la un prieten.Pot face cumva sa trec vama daca ambii parintii sunt plecati in strainatate si nu pot da declaratie pentru procura?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai nevoie de declaratie din partea parintilor (facuta la notar) pe numele unei persoane majore care sa te insoteasca in Romania. Nu este nici o procura. Spune-le sa ti-o trimita din strainatate.

| vinoACASAcuMINE a răspuns:

Buna, ai nevoie de 18 ani pentru a trece vama daca vrei singur, sau ai nevoie de o persoana adulta, eu am trecut-o la 6 ani cu mama ( Din Romania in Italia ).