| Cr7adi a întrebat:

as dori sa stiu daca se poate transfera o eleva minora dintr-un oras in altul, in cazul acesta din satu mare in cluj, in conditiile in care parintii sunt plecati in strainatate.Este neaparata nevoie sa existe un tutore legal care sa se detina domiciliul unde elevul doreste sa se transfere? precizez ca minora in cauza are o sora majora care este in cluj si minora urmeaza sa stea cu ea in cluj daca transferil este posibil. as dori sa ma lamuriti

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cererea de transfer trebuie semnata si de un parinte sau de un reprezentant legal al minorului.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cererea de transfer TREBUIE întocmită & semnată de un părinte ( sau de un reprezentant legal al elevei )!

Cel mult, dacă părinţii sunt în străinătate, unul dintre ei poate întocmi o Procură la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îi trimite Procura ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!
După care, persoana împuternicită - care poate fi chiar sora ( majoră ) a elevei în cauză, va întocmi Cererea de transfer...

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi alte detalii ( despre transfer ) în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......fo-ma-pot/

| Daniellllll1 a răspuns:

Daca te transferi din Satul Mare in Cluj,inseamna ca iti schimbi domiciliul, nu?
Te poti transfera, dar cererea aia de transfer trebuie completata de un tutore(adica ceea ce a spus si "ioandelasal", un repezentant legal, adica cine are grija de tine) al elevului/elevei.