| CNDP a întrebat:

cine imi spune daca intervine protectia copilului in urmatorul caz? : Daca parintii isi bat copilul de 18(picioare,palmi etc) si copilul nu prezinta vanatai,pentru ca asa a stiut sa o loveasca incat sa nu lase urme. Nu primeste bani,i se vorbeste ca la ultimul om si nici nu o lasa sa iasa din casa decat o jumatate de ora caci daca nu verdictul e scurt"daca nu.ti convine pleci din casa asta". Ce pot face sa o ajut? Vrea sa se mute. Ma tem ca o va cauta si o va bate crunt. Cand bea se intampla sa incaseze vrute si nevrute. Cand e treaz, e mai "bland". Multu!

10 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Nu se poate sa nu aiba niciun fel de urme! Pentru ca nu ii da bani si nu o lasa sa iasa din casa nu se va intampla nimic. Dar fiind major/a nu are cum sa intervina protectia copilului, ci politia. Cel mai bine e sa mearga la iml si la politie si sa faca plangere.

| CNDP explică (pentru Oana92):

Va dati seama ca nu va merge la politie. Ii este frica/rusine de ce va spune lumea. Abia mi.a povestit mie. Vanatai nu stiu sigur daca are sau nu. O dureau piciorele, s.ar putea sa fi aparut ulterior. Eu am indrumat.o sa sune in cazul in care o va cauta. Se va muta marti, si.a gasit chirie si prietenul ei o va ajuta. Ma tem sa nu o gaseasca si sa fie sub influenta alcoolului si sa nu o comita mai rau. Nu stiu ce sa.i mai spun. Daca comenteaza ceva, una doua a si primit o palma..de ce a indraznit sa comenteze.Voi cum v.ati simti daca ati fi pusi in situatia de a.ti denunta parintele? nu cred ca v, ar convenii sa stie lumea sad

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Ii poti recomanda prietenei tale sa ia legatura cu noi. Vrem sa o ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul ei de discutii sau poate fi prietenul ei atunci cand se confrunta cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care se confrunta reprezinta subiecte delicate si s-ar putea simti in largul sau mai degraba in mediul online, o indrumam sa ne transmita mesajul ei la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa o ajutam!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Are 18 ani ''copilul'' respectiv? pai in cazul asta nu mai este copil, este major si nu mai are protectia copilului nicio treaba! poate doar sa mearga personal la politie sa faca o plangere!

| BeAmazing a răspuns:

Salut, parerea mea este asa: ea are 18 ani atunci poate sa plece din casa unde locuieste acum (daca tu vrei sa o ajuti sa nu mai fie in starea asta), iar daca respectivul vine si o cauta sa o bata atunci tu poti sa suni la politie (112)! + daca vrei sa o ajuti mai mult ti-ar prinde bine niste dovezi video ca o bate chiar daca nu raman vanatai, atunci tu te poti prezenta la politie cu video si poate se vor lua masuri! Numai bine!

| GirlLăvHell a răspuns:

Protectia copilului nu are cum sa intervina pentru ca persoana despre care vorbesti este majora, ei intervin numai pana cand copilul implineste 18 ani. Si ca sa o ajuti ar fi bine sa o iei sa stea la tine, macar un timp pana se rezolva lucrurile...Ce poate sa faca e o plangere la politie impotriva parintilor

| CNDP explică (pentru GirlLăvHell):

Inteleg ce spui. Dar eu nu pot sa o duc acasa. Stau in chirie si mi.e frica ca parintii ei sa nu se revolte asupra mea. Nu se angajeaza Protectia Copilului daca ea trebuie sa.si termine studiile si depind de parinti? ea nu va face o plangere pentru ca ori ii este frica ori pentru gura lumii.

| GirlLăvHell a răspuns (pentru CNDP):

Are 18 ani nu are cum a intervina Protectia Copilului. Daca vrea sa scape trebuie sa faca plangere la politie, sa lase deoparte frica si rusinea. Atat timp cat ea nu a facut nimic rau nu trebuie sa-i fie rusine. Daca nu vrea sa mearga la politie convinge-o, discuta cu ea pentru ca asa e mai bine.

| AllexTheWolf a răspuns:

Are 18 ani, protectia copilului nu mai intervine, singura sansa ca sa scape de tot este sa fac plangere la poltie, pot fi acuzati de vatamare corporala si sechestru, dar nu sunt sigur, oricum pllangerea la politie e solutia! Mult noroc!

| DrTrxTr115 a răspuns:

Si cu palma se impune protectia copilului, mai bine acel baiat sa se duca cat mai repede, aceia nu se pot numi parinti.winking