| AnDutZzA020 a întrebat:

Mama ma bate mai mereu cand gresesc. Niciodata nu-mi vorbeste frumos...am picioarele pline de vanatai. Nu mai suport...imi vine sa fug odata si sa nu ma mai intorc in casa asta! Ce se poate intampla daca imi reclam mama la Protectia Copilului?

5 răspunsuri:
| BassHunter13 a răspuns:

Daca mergi la Protectia Copilului vin cei de acolo analizeaza cazul si daca sunt probleme ii retrage mamei tale toate drepturile fata de tine si pe tine te duce intr-un centru de plasament!

| Radu284 a răspuns:

Cum/cu ce te bate? Teoretic te poti duce la protectia copilului, dar exista in principal doua posibilitati:
1. Sa nu ii intereseze (nu au bani, timp, etc.)
2. Sa ii intereseze mai mult de cat ar trebui, si sa te ia de acasa cu forta.

Ideal ar fi sa vorbesti cu mama sa o faci sa inteleaga ca esti suficient de mare incat sa nu te mai bata, si ca daca vrea sa aiba o relatie OK cu tine cand te faci mai mare ar trebui sa se comporte in consecinta.

| drogh a răspuns:

Esti sigura ca vrei sa mergi la Protectia Copilului? Ai incercat sa vorbesti cu ea si sa ii spui sa inceteze comportamentul asta cu care te maltrateaza? Poate ar trebui sa nu mai gresesti fata de ea, iar aceasta sa fie mai blanda pentru ca nimeni nu poate sa fie perfect. Daca consideri ca este necesar, atunci suna si cei de acolo vor analiza iar toate concluziile depin de dansii.

| MiruD a răspuns:

Daca esti minora, are de suferit mult. Dar chiar nu puteti ajunge la un numitor comun? Adica...e mama ta..Nu stiu ce sa zic. Poate daca nu ai mai gresi si tu, sa o superi, nu te-ar mai bate, sau sa tipe la tine. Apeleaza la un psiholog si mergeti impreuna, poate isi revine. straight face

| ionutss a răspuns:

Nu stiu daca asta e solutia. Sa nu crezi ca e mai bine la orfelinat decat acasa cu parintii. Oricum ar fi sunt sigur ca te iubesc si poate te cearta doar ca vor sa inveti bine sa ai un viitor in viata mai bun. Incearca sa vorbesti cu ei sa le explici ca suferi si sa incerce sa fie mai indulgenti cu tine.