| anonim_4396 a întrebat:

Cititi tot daca sunteti dornici sa ajutati, stiu ca am scris mult... sad
Am sa pun o intrebare mai... jenanta.
Mama mea a fost foarte necajita de un barbat care nu-I era sot(in sensul ca o batea, spargea usa sau geamul pentru a intra in casa sa o prinda(de multe ori), etc.). Asta s-a intamplat acum aproximativ 15 ani!
Totul a inceput cand tata s-a despartit de mama iar ea l-a acceptat pe acel animal ca iubit nestiind cum este, cand a observat comportamentul deplorabil l-a evitat si a inceput calvarul vietii ei.
Politia nu a rezolvat nimic atunci! Pentru ca era un sat, politistilor de acolo le era frica de el si familia sau anturajul sau(asa mi-au spus mama cu bunica), spuenau ca daca in momentul in care ea era torturata nu au existat marotri ei nu au ce sa faca, desi toti vecinii(era un bloc cu 2 sau 3 etaje) stiau ca ea este batuta de acel animal si tot timpul o trimitea pe mama la politia dintr-un oras, iar mama nu se ducea pentru ca era departe, nu stia care este sectia aia de politie si pentru ca credea ca daca politia din sat nu rezolva nimic cum sa rezolve politia din alta parte?
A scapat pana la urma, m-a luat si si-a inceput o alta viata in alta parte, mai departe ca sa nu o gaseasca.
Ea(nu am vazut o persoana mai blanda si mai empatica ca ea, era si cea mai frumoasa bruneta de acolo din spusele satenilor) a ramas cu cicatricile astea si animalul ala nepedepsit! Mama nu ar vrea sa faca nimic daca ar putea(in sensul sa-l dea in judecata), cred ca ar da la boboci daca l-ar vedea.
Intrebarea este: se mai poate face ceva? Mai pot EU(sunt adult acum) face ceva pentru a fi pedepsita chestia aia? Eram prea mic(4/5/6 ani) pentru a putea face ceva atunci si am vazut atrocitatile pe care nu as putea sa le spun pe site-ul asta.
Ar trebui sa vorbesc cu un avocat sau altcineva? thinking

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa 15 ani nu se mai poate face nimic. Daca aveti o caruta de bani sa mergeti prin avocati si tribunale, poti deschide rpoces, dar, atata vreme cat nu exista martori si certificate medicol legale, nu se poate face nimic.
Poti invata din greselile mamei si sa nu atingi niciodata o femeie, aducandu-ti aminte de durerea mamei.
Partial a fost greseala mamei tale, ca s-a incurcat cu acel bataus si apoi, nu s-a dus sa faca plangere la Politai din oras.

| Bondarel99 a răspuns:

Mama ta mai e in pericol acum?

Uiți ca traiesti in România. Sunt zeci de mii de femei care in momentul asta sunt terorizate și nu pot scapa de călăii lor, iar politia nu poate sa le dea decât o amenda, pentru ei e ceva la ordinea zilei.
Nu îți mai face griji pentru ce s-a întâmplat acum 15 ani, poți sa îl dai in judecată, dacă nu ai altceva de făcut decât sa pierzi timp și bani.

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

'Mama ta mai e in pericol acum?'
Cel mai probabil, daca o gaseste.

| Donsavas a răspuns:

Mama ta ar trebui să se consilieze cu un psiholog sau chiar sa consulte un psihiatru, pentru sănătatea ei o face. Tu ai zis ca a ramas cu traume psihice, atunci ar trebui să urmeze cel puțin o psihoterapie. Tu il poti da in judecata, doar ca acele motive nu ti aparțin tie personal si sunt greu de dovedit întâmplările demult trecute.

| Goete a răspuns:

Din pacate, orice fapta penala se poate pedepsi o perioada x de timp, nu stiu in cat timp se prescrie vatamarea corporala (si violare de domiciliu) dar presupun ca in 10 ani.
In schimb cei de la politie - din pacate - nu vor misca un deget pentru un act consumat.
Nu stiu daca ar ajuta-o cu ceva pe mama ta, vazandu-l condamnat, dar te inteleg perfect.
Intreaba la politie perioada de prescriptie pentru vatamare corporala si violare de domiciliu, problema insa - chiar daca esti in timp pentru a o face - va fi sa dovedesti faptele.
Eu cred ca ar fi mai bine sa iti folosesti energia pentru a incerca "sa vindeci cicatricile"; dar bineinteles ca te inteleg perfect. Bafta

| romeo78 a răspuns:

Nu e vorba că trăim în România. E vorba de faptul că există și prescripție, iar faptul că după aceea perioadă a reușit să nu mai fie deranjată de acel individ, nu vei face altceva decât să îți bagi mama în mormânt. Căci, acel individ să nu te gândești că va fi arestat, ci va fi citat, va sta față în față cu mama ta și va căuta orice șansă pentru a se răzbuna pentru faptul că l-ați chemat la judecată.
Pedepse există, dar ținând cont de misoginismul judecătorilor, se cere mediere și împăcare. Sau vreo pedeapsă de închisoare cu suspendare.
La noi ani grei de închisoare se acordă altor persoane, infracțiuni, nu celor care omoară, violează, torturează.
Nu avem o judecată imparțială!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. s-a prescris de mult.
2. cum își mai poate scoate certificat medico-legal acum?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci nu, huh? Am inteles. sad Banuiam eu oricum.
App, 'cicatricile' sunt psihologice, nu fizice.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

și cum dovedești cum au apărut?
cu toate că s-a prescris de vreo 10 ani

| oz_1736 a răspuns:

Razbunarea ta personala, pentru ce i-a facut mamei tale, este alta treaba. Dar mama ta nu cred ca ar vrea sa-si aminteasca prin ce chinuri a trecut. A ingropat cu greu amintirile alea, mai tare o intristezi. Dar razbunarea ta e altceva, vezi sa nu o afecteze si pe ea

| Demidol a răspuns:

Din pacate, a trecut prea mult timp de atunci. Nu se mai poate face nimic. Asta se fac in maxim 30 de zile, cu dovezi si martori. Si char asa e destul de greu. Politistii parca ar tine cu infractorii.
Din pacate, femeile din tara asta nu sunt respectate. Nici macar de legiuitori.
Poti sterge cicatricile sufletesti ale mamei cu multa dragoste, atentie si ingrijire. Cu siguranta nu va uita. Dar ii va fi mai usor.
Cu acel individ, daca mai face astfel de lucruri, poti sa ajuti actualele victime. Sa le incurajezi sa depuna plangere. Sa fii si tu martor daca e nevoie, aratand ca e recidivist. Poate una ii va veni de hac si va fi pedepsit.

| Jenga a răspuns:

In primul rand, esti o persoana demn de admirat, sincera sa fiu sper sa am si eu un copil ca tine, daca voi avea, in viitor.
Uite, ai putea sa vorbesti cu un avocat, sa ii explici ce s-a intamplat, poate ca nu vei putea sa dovedesti nimic cu acele semne de pe corpul mamei tale, dar cu cei care stiu povestea bine, cu vecinii mamei tale ai putea sa ajungi la un proces adevarat.
Imi pare rau pentru ce i s-a intamplat, nici o femeie nu ar trebu sa treaca prin asa ceva.
Dar daca chiar vrei sa faci dreptate, eu spun sa lupti pentru drepturile ei, dar daca o faci pentru razbunare, nu uita, razbunarea aduce razbunare.
Dar eu spun ca merita, nimeni nu ar putea sterge trecutul unei persoane dar fericirea o poate face oricine, succes cu ceea ce vrei sa faci?

| disku22 a răspuns:

Dacă e să cauți să îi îngropi cicatricile trebuie să te răzbuni și tu cu prudență, să îi întorci cu aceeași monedă. sau să o ajuți să scape de amintirile alea.