| NiNuAreNume a întrebat:

Salut, cum as putea face rost de detaliile unei persoane? big grin un amanunt, un nume, o profesie.
Tot ce imi amintesc este puțin aspectul fizic, un loc in care a muncit la un moment dat, si un prenume. Stiu ca suna foarte bizar, doar ca simt nevoia sa gasesc persoana respectiva. Am fost abuzata de ea la o varsta foarte foarte frageda si am realizat mult prea tarziu ce s-a întâmplat. Nu stiu de ce, dar simt nevoia sa înțeleg de ce a făcut ce a făcut. Va rog sa nu ma judecați, pentru mine este un subiect sensibil.

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Poti angaja un detectiv particular, dar depinde de ce vrei sa gasesti acea persoana, daca te-a hartuit, abuzat sau violat trebuia in acel moment sa faci demersurile catre politie si trimiterea acestuia in judecata sa fie tras la raspundere...peste ani si ani lucrurile nu se mai pot demonstra.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un loc in care a muncit la un moment dat.
Cauți acolo.

| Zuzu1991 a răspuns:

Te duci si depui plangere penala la politie

| DarthNiger a răspuns:

Asa cum a spus deja un alt user, ma indoiesc ca o sa afli ceva de la locul de munca fiindca patronul/angajatorul nu are voie sa divulge informatii personale despre un angajat, doar sa intrebi pe cineva de acolo, gen un alt angajat care o cunoaste pe persoana aceea si sa iti poata spune mai multe.
Chiar daca gasesti aceea persoana si vorbesti cu ea, cu ce o sa te ajute sa afli motivul pentru care te-a abuzat? Mai bine ar fi sa vorbesti cu un avocat, sa ii explici situatia si sa iti poti face dreptate in mod legal si sa bagi dupa gratii aceea persoana, daca ai vreo sansa

| Dintrebare a răspuns:

Angajatorul nu are voie sa divulge informatii personale despre angajati. Doar daca mergi acolo unde stii ca a lucrat si intrebi personalul si cineva accepta sa iti spuna. Sau daca cunosti oameni din anturajul acelei persoane, poti incerca sa te uiti pe Facebook, poate ii gasesti profilul. Iar legat de problema cu abuzul, nu stiu exact ce iti propui sa rezolvi dupa ce vei afla informatii despre persoana respectiva, dar mai degraba ai merge sa vorbesti cu un psihoterapeut.

| cfrtobias a răspuns (pentru Dintrebare):

Poate vrea sa faca partea a2a...

| morfeo a răspuns:

Poti sa te duci in locul unde a muncit si sa intrebi managerul, chiar daca nu mai munceste acolo tot isi are angajatii in arhiva

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Poate că la rândul tău, cândva, ai rănit pe cineva. Cineva sensibil. Ai făcut-o fără să fii conștient de asta. Lasă trecutul și ocupă-te de prezent. Poate că acel om a realizat în timp greșeala făcută și regretă enorm, încercând să uite. Nu cred că este benefic să răscolești trecutul. S-ar putea să doară mai tare. Încearcă să te împaci cu tine însuți și vei vedea altfel lucrurile. Dacă vrei un ghid, ți-l recomand pe Sadhguru. Nu trebuie să practici neapărat yoga, ci doar să-i asculți sfaturile. Îl găsești pe YouTube, iar clipurile au subtitrare. Încearcă.

| NiNuAreNume explică (pentru SmaraldAlbastru):

Fac yoga. Fac terapie. Fac de toate. Dar nu pot uita persoana respectiva. Aveam 4 ani si totusi nu pot uita ce s-a intamplat. Ce e si mai gresit e ca nu stiam ca ce se întâmplă nu e corect. Nu am zis părinților nimic.

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru NiNuAreNume):

Yoga ne învață să ne eliberăm de gândurile toxice. A te agăța de o amintire neplăcută nu poate duce decât la dezastru. Ce a fost nu poți schimba, ce va veni nu poți ști. Prezentul este cheia. Canalizează-ți energia spre lucruri care îți pot aduce bucurie. Altfel, vei sfârși într-o singurătate absolut tristă.
Cine trăiește mereu în trecut este deja mort.

| existential a răspuns:

Poti cauta pe LinkedIn, dupa nume si locul de munca.
Sau pe Facebook. Scrii numele, dai search si in partea din stanga paginii selectezi People si scrii locul de munca la Work.

| Pigion123 a răspuns:

Facebook