| Yurisa a întrebat:

Salut! Cum functioneaza procedura penala in cazul unei sinucideri?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Organul de urmarire penala va efectua cercetari, in urma acestora se va stabili daca a fost sinucidere sau omor.
Daca se stabileste ca a fost sinucidere, fara ca alta persoana sa inlesneasca sinuciderea, atunci dosarul se inchide.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"procedura penala in cazul unei sinucideri?"

mortul e de vină deci case-closed

| Zuzu1991 a răspuns:

Evident... Caragiale: daca te sinucizi... TE OMOR rolling on the floor

| Invictusman a răspuns:

Asta userul ioandelasal cunoaste cel mai bine.
De ce, vrei sa te sinucizi?
Și eu vreau dar nu știu nici o metoda eficienta nedureroasa ca să îmi asigure ca nu o sa supraviețuiesc și sa rămân olog toată viata.

| Yurisa explică (pentru Invictusman):

Nu, sunt doar curioasa pentru ce se deschide dosar penal, motivele in fapt si in drept si ce solutie da procurorul

| Invictusman a răspuns:

Cred ca te internează involuntar la psihiatrie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se deschide dosar pentru membrii familiei sau suspecti si cred ca pana si pentru ala care se sinucide. Adica poti primi dosar penal pentru tentativa de sinucidere laughing oricum majoritatea dosarelor se inchid fara sa influenteze acele persoane cu nimic