| bobonel a întrebat:

Curand o sa intru in somaj.Mentionez ca lucrez intr-o comapnie de aproximativ 1 an si 3 luni(este primul meu loc de munca). Salariul de incadrare este cel minim pe economie, lucrand 8 ore pe zi(de luni pana vineri).Din cate stiu, somajul reprezinta 75% din salariul de incadrare, dar am auzit chestii de genu ca daca e primul loc de munca nu o sa iei 75% din salariul de incadrare ci mai putin. Spuneti-mi va rog daca este adevarat si unde este scris acest lucru!

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Ai stagiu de cotizare mai mic de 3 ani.Perioada ta de cand lucrezi.Asta este toata vechimea ta.1 an si 3 luni.Deci somajul tau este numai 375 de lei.Reprezentand 75% din indicele social de referinta care este 500 de lei.Vei avea somaj doar pe o perioada de 6 luni.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stii bine. Indemnizatia de somaj este de 75% din ISR, in prezent reprezinta 375 lei (ISR=500 lei). La aceasta se va adauga 3% din media salariului brut lunar de pe ultimele 12 luni.

| darrio2007 a răspuns (pentru Ioandelasal):

3% se adauga la un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani.Ori dumnealui are doar 1 an si 3 luni fiind si primul loc de munca.Conform art. 39 din Legea 76/2002. Perioada de somaj va fi de doar 6 luni.Cu 375 lei somaj.

| Ioandelasal a răspuns (pentru darrio2007):

Da, asa este, n-am verificat, nu stiu de ce aveam impresia ca este vorba de un stagiu de cotizare de pana la 3 ani. Indemnizatia de somaj va fi de 375 lei.

| darrio2007 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu sunt de 3 luni in somaj.Si crede-ma ca am studiat tot(sau aproape tot) despre somaj.La vremea cand am depus dosarul.La mine nu s-a pus problema vechimii.Am peste 20 de ani de cotizare.Sa ai o zi cat mai placuta.Salut.

| darrio2007 a răspuns:

Se socoteste 75% din indicatorul social.Nu din salariu.Vei primi 375 de lei somaj.Ai doar atat pentru ca nu ai vechime.

| bobonel explică (pentru darrio2007):

Ce intelegi prin vechime?

| darrio2007 a răspuns (pentru bobonel):

Ai stagiu de cotizare mai mic de 3 ani.Perioada ta de cand lucrezi.Asta este toata vechimea ta.1 an si 3 luni.Deci somajul tau este numai 375 de lei.Reprezentand 75% din indicele social de referinta care este 500 de lei.Vei avea somaj doar pe o perioada de 6 luni.

| bobonel explică:

Meri pentru raspuns...In fine o sa ma mai interesez maine acolo!