| zcRyseN a întrebat:

Salut, daca abandonez locul de munca unde am contract, adica nu ma mai prezint la munca fara nicio demisie, fara nicio notificare, nu fac preavizul, care sunt consecintele?

Răspuns Câştigător
| healerdx7 a răspuns:

Ti se va desface contractul de munca din motive disciplinare dupa 3 absente nejustificate.
Daca mai vor ceva trebuie sa te actioneze in instanta si aproape nimeni nu face asta ca sunt mai mari costurile decat beneficiile.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Desfacerea contractului de munca pe motiv "disciplinar" care poate sa atraga si plata unor daune materiale, impuse de companie, daca a pierdut bani fiindca nu ai fost la munca in pozitia aia si firma a pierdut bani fiindca nu au avut cum sa faca productia sau sa finalzieze un proiect.
Cu contractele de munca legale, nu ne jucam, ca riscam foarte mult.
Aici nu-i scoala generala sa chiulim de la ore, ci o companie reala care iti poate crea probleme legale serioase, daca chiulesti de la munca, fara sa fii facut cerere legala de demisie, respectand conditiile legale impuse de lege pentru toti angajatii din Romania.

In prinicpiu, toate astea sunt scrise in contractul tau de munca. Citeste-l si vei inteleg ce implicatii legale sunt, daca nu dai preaviz si nici nu muncesti pana in ultima zi, asa cum prevede contactul legal semnat de tine si companie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Desfacerea contractului pe motive de indisciplina. Urmările acum, depind de ce respectă responsabilitati ai acolo

| ValentinMihai78 a răspuns:

Vei fi trecut 3 zile nemotivat, ți se va da o notificare prealabilă de încetarea contractului de muncă, preaviz și după trecerea termenului legal de preaviz, ți se va înmâna actul prin care ești în mod oficial liber de contract, adică nu mai ești angajat la ei.
Toate acestea nu se mai fac, dacă ai găsit alt loc de muncă unde ți se va face un nou contract de muncă, în perioada preavizului.