| croissant a întrebat:

Ce se întâmplă dacă nu respect preavizul? Nu mai vreau sa mai stau la locul de munca!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se intampla ca angajatorul iti poate desface contractul individual de munca pe motiv disciplinar, respectiv pentru absente nemotivate si ai putea avea o problema la o noua angajare, cred ca niciunui angajator nu-i plac salariatii indisciplinati.

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Ce risca salariatul daca, desi avea obligatia de a respecta termenul de preaviz, dupa inregistrarea demisiei sau pe parcursul termenului de preaviz, nu se mai prezinta la locul de munca?

In aceasta situatie, angajatorul are urmatoarele posibilitati, care nu se exclud intre ele:

- pe de-o parte, poate proceda la cercetarea disciplinara a salariatului pentru absentele nemotivate inregistrate, intrucat termenul de preaviz nu impiedica efectuarea unei cercetari disciplinare;
In cazul in care dupa parcurgerea cercetarii disciplinare prealabile potrivit dispozitiilor art. 251 si urmatoarele din Codul muncii se constata ca salariatul a savarsit o abatere disciplinara grava, acesta poate fi sanctionat cu desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.
Astfel, incetarea contractului individual de munca va opera ca urmare a concedierii salariatului pentru motive disciplinare, ci nu ca urmare a inregistrarii demisiei.
- pe de alta parte, angajatorul are posibilitatea de a se adresa instantei de judecata cu o cerere prin care sa solicite obligarea salariatului la repararea prejudiciului pe care acesta l-a cauzat prin nerespectarea termenului de preaviz.
In aceasta situatie, apreciem ca nu este suficient a se dovedi ca salariatul nu s-a mai prezentat la locul de munca pana la expirarea termenului de preaviz, ci trebuie dovedit prin probatoriul administrat care este prejudiciul concret, real si efectiv produs angajatorului, respectiv cum a afectata activitatea acestuia prin nerespectarea de catre salariat termenului de preaviz.

Sursa: EuroAvocatura.ro