| Andrei_Andy_1997_aIgM a întrebat:

Daca am 15 ani, pot conduce un scuter 49cc?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe drumurile publice nu il poti conduce in mod legal, se poate doar dupa ce ai obtinut permis de conducere de categoria AM si acesta se poate obtine doar de la 16 ani, dupa ce ai facut o scoala de conducere si ai reusit la examinarea teoretica si practica (condus in poligon).
In schimb il poti conduce pe drumurile care nu sunt publice, pe camp, teren viran sau in curte.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Nu poti conduce nimic fara permis de conducere luat in urma unui examen auto, la implinirea varstei de 16 ani. ma refer la categoria A1, pentru scutere de 49cc si ATV-uri.
Pentru masini normale (autoturisme) permisul se ia dupa implinirea varstei de 18 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, se conduce de la 16 ani dupa ce iei categ AM