| Varik a întrebat:

Salut! Daca am decis sa lucrez cu un partener de afaceri la un proiect care ne-ar aduce sa zicem 50.000 lei lunar, iar aceasta suma ar trebui impartita in doua (fiecare dintre noi cu jumatatea sa) ce suma ar trebui sa declar eu avand in vedere ca suma totala imi intra mie in cont si eu mai departe imediat dupa ce am primit banii, ii trimit in contul partenerului meu partea lui. Tin sa mentionez ca banii ar proveni din mediul online iar din ce am mai cautat si din ce am gasit, este 10% impozitul pe venit. Platitorul nu dispune de plati in 2 conturi separate deci asta nu este o optiune. Intrebarea finala este: Eu din punct de vedere, legal trebuie sa platesc 10% din cei 50.000 care practic imi intra mie de la platitor sau 10% din 25.000 avand in vedere ca aia sunt de fapt banii reali care imi raman mie dupa ce impart suma, si ce se mai adauga pe langa cei 10% impozitabili la impozitul final?
PS: eu si partenerul meu avem un contract care atesta faptul ca impartim 50/50 venitul lunar

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiecare va plati pentru partea lui, asa ca tu vei plati doar pentru partea ta, respectiv pentru 25.000 lei pe luna.
Pe langa impozit va trebui sa platesti si contributiile la fondurile speciale, respectiv CAS si CASS.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai in ce baza încasezi suma aia tu? Ești PFA, srl?
Dacă ești persoana fizica trebuie sa declari toți banii primiți adică 50.000.

Și vezi că nu ai de plata doar cei 10%. Trebuie sa plătești și cas și cass

| johnnny123 a răspuns:

Păi stai un pic... Ca să ai un partener, ar trebui să aveți împreună o firmă în care să fiți parteneri. Iar dacă aveți o firmă, atunci orice încasări trebuie să intre în contul firmei, nu în contul tău personal.

Sau ai un "partener" fără niciun fel de forme legale?

| ioana748 a răspuns:

Dar este simplu.
Dupa ce intra suma in cont, scazi cheltuieli, impozite, etc si apoi imparti la doi.
Ca sa fie chit.
Adica impartiti si datoriile pe venit la doi.
happy

Răspuns utilizator avertizat