| AntiProfi a întrebat:

Salut! Daca am fost prins ca minor ca fur dintr-un supermarket iar când angajatul care m-a prins m-a dus in ceva birou iar eu am avut de ales între să-mi sun părinții sau sa cheme politia iar eu am fugit? Ce pot păți?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de varsta ta, valoarea celor furate si daca magazinul face plangere penala sau nu.
Daca ai peste 14 ani, magazinul face plangere penala si valoarea este destul de mare se poate lua impotriva ta o masura educativa, de regula neprivativa de libertate.
Daca ai sub 14 ani nu raspunzi penal, chiar daca magazinul depune plangere penala dar parintii pot fi obligati sa plateasca ce-ai furat, bineinteles daca ai fugit cu marfa furata.

| AntiProfi explică (pentru Ioandelasal):

Am 16 ani, valoarea totala a produselor a fost de aproximativ 11 lei iar am insistat sa plătesc produsele. De asemenea am lăsat produsele in magazin

| Ioandelasal a răspuns (pentru AntiProfi):

Atunci magazinul n-o sa faca plangere penala, nu are interes, nefiind pagubit.
P.S. Nu puteai sa spui de la inceput situatia reala?