| Anaqwert a întrebat:

Am facut o tampenie. Am furat dintr-un supermarket o unghiera. Nu stiu ce a fost in capul meu. Pur si simplu am luat-o si nu am platit-o. Cand am iesit m-au intampinat 2 barbati care mi-au spus ca sunt de la paza. M-au invitat intr-o incaprere, am recunoscut ca am furat unghiera, unul dintre ei radea, celalalt era uimit si incerca intr-un fel sa ma certe. Le-am am zis ca imi pare rau, mi-am cerut scuze si i-am intrebat ce se intampla. Ei mi-au zis sa astept putin sa il cheme pe seful magazinului. In fine, pana la urma nu s-a intamplat nimic. M-au pus sa platesc contravaloarea unghierei de 3 ori. adica 25 de lei. Si asta a fost tot. Nu au chemat politia, nu mi-au cerut nici macar buletinul, nu mi-au facut niciun fel de hartie, proces verbal, nu am semnat nimic. Dupa ce am platit cei 25 de lei m-au lasat sa plec. Intrebarea mea e ce s-ar putea intampla pe viitor? Imaginile de pe camere exista. Oare s-ar putea sa ma caute acasa politia pe baza acelor imagini? Sau pur si simplu asta a fost tot si "m-au iertat"? Nu am mai patit asa ceva niciodata si mi-e frica. Multumesc

Răspuns Câştigător
| Zacase a răspuns:

Cel mai probabil amandoi s-au abtinut sa nu cada pe jos. Cred ca erau in mintea lor ceva "Ia uite-o pe p-asta, in loc de ceva scump, pentru care chiar sa riste, fura unghiere". Acum ce vroiai sa-ti faca? Sa te page la parnaie 10 ani pentru o unghiera? Ce-i drept cred ca puteau sa cheme politia si sa te amendeze pentru tentativa de furt, dar nu erau chiar asa de absurzi pentru nici 10 lei. Nu ai ce sa griji sa-ti faci. Probabil ei au uitat deja, peste cateva zile vei uita si tu, iar imaginile vor fi sterse. Cel mai rau lucru care ti se poate intampla este sa dai de cei 2 cand mai mergi la supermarket si sa se uite ciudat la tine...

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se va mai intampla nimic, daca voiau sa-ti faca plangere penala ar fi chemat politia ori ti-ar fi luat datele de identitate.

| RAY a răspuns:

Ai platit unghiera care asa scumpa era? data viitoare numai fa asa ceva, teau lasat ca e ceva nu cu mare valoare si poate esti si tanar, au primit banii nu isi fa griji, faza e ca ei vor retine restul cui crezi ca i pasa de o unghiera daca vrea chema atunci politia

| MarianWLF a răspuns:

A trecut, daca era sa cheme politia o faceau pe loc, acum ca ai platit e in regula. Cu toate ca e ciudat, o doza de suc, o bomboana, dar tu ai furat o unghera? Ciudat laughing

| pilaf a răspuns:

Nu ți se mai întâmplă nimic. Oricum banii ăia pe care i-ai dat intră în buzunarul lor... Dacă nu a fost implicată Poliția atunci pe loc, asta e, tu ai scăpat și ei au luat ciubuc 25 de lei.