| Aoxkajcjw a întrebat:

Salut, daca am in familie o persoana cu handicap(nebuna la cap) care nu are buletin cum o trec pe asigurarea mea!? Nu merge doar cu numele ei si faptul ca imi e rudă de gradu 1?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu merge. Cum dovedesti ca este ruda de gradul I, respectiv parinte sau fiu?

| carevaescu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Prin certificate de nastere si cnp-uri.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca persoana este handicapata gr.I, atunci poti fi insotitorul ei.
Pentru acesta trebuie sa-si faca buletin, comisie medicala si acordul tau.

| cristi202 a răspuns:

Fără buletin nu poți face nici o mișcare oficial vorbind.

| Sophieka a răspuns:

Intreaba la asigurari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu are buletin? Orice cetățean al unei țări este obligat să aibă buletin.

Cum de a această persoană nu are buletin?

Și din câte știu, da, la asigurări trebuie să prezinți documente, documente oficiale.

Dar poți întreba la firma la care vrei să faci asigurarea ce documente îți sunt necesare pentru a face asigurarea.

Sau poate te interesezi să-i faci buletin rudei tale.

Mă gândesc, nu are casă și probabil de aceea nu are buletin, nu are cine s-o treacă în spațiu? Că altfel nu-mi explic de ce ruda ta nu are buletin.