| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Daca am plecat de la ultimul loc de munca dandu-mi demisia, pot primi somaj?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti primi indemnizatia de somaj, aceasta se primeste doar daca esti concediat de angajator fara sa fie din vina ta.
Daca voiai indemnizatia si indeplineai conditiile nu trebuia sa-ti dai demisia.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu primesti somaj.
Din pacate cand iti dai demisia iti tai singur craca de sub picioare, dovedind ca nu ai chef de munca si nici nevoie de bani, deci nu esti eligibil, pentru a primii ceva ajutor de la stat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu.

| relian a răspuns:

Somaj,se da doara in cazul in care angajatorul nu mai are nevoie de tine, daca nu te mai tine el la munca.

In rest, daca pleci tu, ori te da afara angajatorul din motive comportamentale, ori ca absentezi si alte chestii de genul asta, nu primesti somaj.

| Wr3nch a răspuns:

Nu. Doar cei concediati au somaj.