| anonim_4396 a întrebat:

Salut, daca "cineva" deține niște poze indecente cu o altă persoană, trimise de persoana respectiva din proprie intenție, iar acest cineva le face publice pe vreun site pe internet, fără a șantaja sau ceva, exista vreo lege care să pedepsească acest lucru? Din cate am cautat eu nu, dar sunt curios dacă stie cineva altceva.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot fi 2 situatii:
1. Poate fi infractiune, daca se incadreaza in art.226, alin.(2) Cod penal.
2. Poate fi un caz civil, de raspundere delictuala, pentru afectarea dreptului la proprie imagine.

| Simpatic a răspuns:

Daca persoana nu este minora o incurci mai putin, daca este si minora o incurci si mai tare!
Insa sigur esti un frustrat de asta de 2 lei, care cauta razbunare si astfel pune poze sau filmulete sau poze indecente pe net... eu v-as rupe capul la toti astia!
Si mie au fost femei care mi-au trimisi poze cu ele goale crezi ca le-am pus pe net? nu, le-am vizionat si apoi sters.
Dar eu nu sunt ca tine sau ca altii...
E greu sa fii barbat si usor sa fii fatalau, la fel ca fatalai care bat femei!
fatalaiilor mergeti la manichiura si pedichiura, purtati dresuri si aveti parul facut cu placa si bigudiuri in cap, voi nu sunteti barbati printre barbati!

| Sofer a răspuns:

Dacă se descoperă cine le-a postat. Atunci o incurci.

| johnnny123 a răspuns:

Serios, nu exista nici o lege care sa pedepseasca acest lucru?
Mai informeaza-te...

Nu are absolut nici o importanta ca ti-a dat acele poze de bunavoie. Nu cred ca a semnat si un act prin care-si da acordul sa le faci publice.

| Digikey a răspuns:

Daca are avocat bun nu mai trebuie sa lucreze cativa ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cati ani are persoana respectiva?

Răspuns utilizator avertizat