| anonim_4396 a întrebat:

Bună, știe cineva cum pot să șterg ceva de pe un telefon care nu mai pornește?
In urmă cu 2 ani am avut un telefon care s-a strict, iar acum tata urmează să îl dea la reparat și o să rămână la persoana respectiva. Faza e că în galeria de la acel telefon am multe poze penibile, poate și poze mai indecente
Aveam și câteva melodii de la artiști mai nonconformiști și de la niște trupe mai vechi. Plus că acolo am salvate (in notițe) și parole de la conturile actuale.
Iar acum chiar nu vreau să vadă cineva ce am avut în telefon in urmă cu mai bine de 2 ani și nu știu cum să șterg ce am avut pe acel telefon pentru că nu-l pot deschide...
Cel mai probabil nu există vreo metodă, dar am zis să-mi încerc norocul... poate chiar există o metodă pe care știe cineva.

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Resoftarea care inseamna stergerea tuturor datelor din telefon, il duci la service resoftari telefoane si chiar daca vad ăia tu nu spui ca este telefonul tau, nu stiu domne eu am venit cu el la reparat este al unui vecin, si gata scapi de discutii, dar oricum pe ăia de la servis nu îi intereseaza ce ai tu in telefon, ei vor banii pe reparatie.

| fsdkdkdjs a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Doar trebuie să îi schimbe mufa și după o să meargă cel mai probabil, dar rămâne la el pentru că e un prieten de-a lui tata

Bula
| Bula a răspuns:

Intai scoate card-ul de memorie din telefon. Probabil ca majoritatea stacarilor este facut pe el.

Incarca bateria telefonului (2-3 ore), dupa care incearca sa-l pornesti. Daca apare orice pe ecran, atunci incearca sa-i faci resetare de fabrica.

Alta metoda este "Metoda ciocanului fermecat".
Faci praf telefonul, cu ajutorul unui ciocan mare.

| fsdkdkdjs a răspuns (pentru Bula):

Doar ultima metodă ar funcționa.rolling on the floor

Card de memorie n-am în el iar de încărcat nu merge

| Holiday a răspuns:

Cea mai sigura metoda e sa-l faci imposibil de reparat. Sau macar sa faci in asa fel incat reparatia sa coste mai mult decat costa un telefon nou cu aceleasi specificatii.

| fsdkdkdjs a răspuns (pentru Holiday):

Îmi asuma că am lăsat pe el tot felul pe porcării și gata. O să-mi fie rușine
când o să mă întâlnesc cu acea persoana, dar pestee câțiva ani o să se uite chestiile astea, probabil.

| Crackman a răspuns:

Da, il bagi in apa

| MihaiSpeedster a răspuns:

Daca e iPhone poti face reset to factory conditions din itunes. Pînă atunci însă, pune și tu pozele deocheate undea ca să ni le arăți, să știm și noi despre ce e vorba?

| Cksihja a răspuns:

Ori îl repari tu și ștergi pozele după ce e reparat ori nu-l dai deloc, îl faci praf și gata.

| Mavni a răspuns:

Asuma-ti raspunderea.
Schimba parolele.