| sandmonkey a întrebat:

Salut, daca fac 18 ani la sfarsitul lunii octombrie, pot sa ma duc de saptamana viitoare sa-mi fac buletinul de 18 ani, fara sa fie pierdut?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru preschimbarea cartii de identitate poti merge cu maximum 180 de zile anterioarei datei de expirare a valabilitatii.
Daca CI iti expira la sfarsitul lunii octombrie atunci poti merge de pe acum sa depui actele pentru CI.
Pana la eliberare iti pastrezi actuala CI, de altfel aceasta este valabila pe toata perioada starii de alerta si inca 90 de zile dupa incetarea acesteia, chiar daca data valabilitatii expira in aceasta perioada.

| gogugogugogu a răspuns:

Da, poti dar vei primi tot cu 4 ani valabilitate.

| florin926481f a răspuns (pentru gogugogugogu):

Care e ideea cu 4 ani valabilitate si nu 7?
S-a modificat durata de valabilitate?

| gogugogugogu a răspuns (pentru florin926481f):

Daca se duce sa-l schimbe inainte sa implineasca 18 ani, va primi unul nou cu valabilitate 4 ani. Ca sa primeasca pe 7 ani atunci va trebui sa se duca dupa ce implineste 18 ani.