| DorianCapone a întrebat:

Salut,TPU! Eu fac 18 ani pe 4 februarie ma pot duce săptamana viitoare sa-mi fac buletinul? Pt ca vreau sa ma înscriu la scl de soferi la sfârșitul lui octombrie/începutul lui noiembrie, dar saptamana viitoare as putea sa l schimb pentru ca am timp liber si de asta as vrea.Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sa mergi, preschimbarea cartii de identitate se poate face cu maximum 180 de zile (cca 6 luni) inainte de expirarea valabilitatii celei actuale (bineinteles daca iti expira pe 4 februarie), pana pe 4 februarie sunt mai putin de 5 luni.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa schimbi buletinul cu maxim 6 luni inainte sa faci 18 ani.

Dar la scoala de soferi te poti inscrie numai cu 3 luni inainte sa implinesti 18 ani, adica DUPA data de 4 noiembrie 2023!
Iar testarea cunsotintelor si examinarea auto(traseul) se pot face DUPA implinirea varstei de 18 ani.

| Catrice a răspuns:

Visează școală de șoferi în octombrie

| DorianCapone explică:

Eu tot n am înțeles ce ai vrut sa spui....adica "viseaza scoala de soferi in octombrie "?

| Ioandelasal a răspuns (pentru DorianCapone):

Este vorba ca poti incepe scoala de conducere cu maximum 3 luni inainte de implinirea varstei minime prevazute pentru categoria pe care vrei s-o obtii.
Pentru categoria B (banuiesc ca asta o vrei) varsta minima este de 18 ani si poti incepe scoala dupa 4 noiembrie, nu o poti incepe din octombrie.

| DorianCapone explică (pentru Ioandelasal):

Stiu,dar eu am spus sfârșitul lui octombrie început de noiembrie, adica eu zic ca pe 4 noiembrie este început de noiembrie, si pan' la urma eu nu ma duc sa-mi fac dosarul si actele alea fix pe 4 ma duc si eu înainte cu 2 3 zile si asta ar însemna sfârșitul lunii octombrie, dar a intervenit fetita aia tampitalaughing))

| DorianCapone explică:

Te pup, Vlad

| anonim_4396 a răspuns (pentru DorianCapone):

Catrice asta e chiar fraiera, dupa ce ii raspundem la mesaje le sterge pe ale ei cum a facut la intrebarea asta