| ionuti34 a întrebat:

Salut, daca mi-am zgariat masina in fata portii de la tara ce trebuie facut? Trebuie luata autorizatie de reparatie de la politie? Si se primeste amenda?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici puncte nu se primesc. Orice service de reparatii auto trebuie sa nu faca reparatia fara dovada, ei nu au de unde sti cum ti-ai zgaraiat masina. Si politia poate observa asta in circulatie sau daca te opreste.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie sa obtii o dovada de la politie pentru a o putea repara legal. Nu esti amendat in cazul expus.

| ionuti34 explică (pentru Ioandelasal):

Nici puncte nu se primesc? Pai si daca cei de la politie nu stiu de acea autorizatie si nu au

| Ioandelasal a răspuns (pentru ionuti34):

Nici puncte nu se primesc. Orice service de reparatii auto trebuie sa nu faca reparatia fara dovada, ei nu au de unde sti cum ti-ai zgaraiat masina. Si politia poate observa asta in circulatie sau daca te opreste.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Arunci poarta da o draculuilaughing

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

Nu îți trebuie nimic, nu are legătura cu poliția decât dacă sunt victime rănite
Mergi frumos la service pentru remedierea problemei și atât
Cât despre poarta ta de la țară, poți repara și fără autorizație
Cati nu fac asta?
Fii binecuvântat de Isus Hristos

| ionuti34 explică (pentru CatalinLaurentiu02):

Pai peste tot pe google ziceau ca trebuie neaparat autorizatie de reparatie de la service altfel nu se poate repara!

| suntserios a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

De ce indemni omul sa faca o infractiune.
Stii ca se pedepseste penal reparatia unui auto fara autorizatie?

| suntserios a răspuns (pentru ionuti34):

Trebuie, reparatiile neautorizate la vehicule accidentate reprezinta o infractiune. Mergi la politie si ceri autorizatie.

| ionuti34 explică (pentru suntserios):

Si primesc amenda?

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru suntserios):

Pai ei au voie sa îți repare dacă nu ai autorizație? Eu de exemplu nu am știut asta
Ar fi datoria lor sa nu te lase sa repari. Uite :
Accidentul de circulație este evenimentul care întrunește cumulativ următoarele condiții:
a) s-a produs pe un drum deschis circulației publice ori și-a avut originea într-un asemenea loc;
Acesta este un fragment din Ordonanța de urgență nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice. Cumpărați documentul în formă actualizată sau alegeți un abonament Lege5 care permite accesul la orice formă actualizată.
b) a avut ca urmare decesul, rănirea uneia sau a mai multor persoane ori avarierea a cel puțin unui vehicul sau alte pagube materiale;
c) în eveniment a fost implicat cel puțin un vehicul în mișcare;
d) s-a produs ca urmare a încălcării unei reguli de circulație.

La el nu e accident de circulatie ci doar o zgârietură care ți o poate face și un animal
Câinele vecinului mi-a zgâriat mașina și n am cerut nici o autorizație la poliție?

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru suntserios):

Nu ar fi tot una dacă vrei sa îți schimbi de exemplu plăcuțele de frână? Nu prea văd rostul autorizației decât pentru accidentele auto unde is minim 2 autovehicule
El pentru o zgârietură sa se complice cu atâtea? Mai bine lasă de la el și rămâne cu ea.
Nu am vrut sa îl îndemn sa facă o infracțiune
Nu am știut de autorizație ca ii trebuie și pentru atâta
Domnul sa te binecuvânteze prietene, pace?