| Zavoianu_Sebi_1998 a întrebat:

Dacă am permisul suspendat pe o perioada de 90 zile și dau examenul pentru a reduce perioada la 30 zile, trebuie sa plătesc amenda pentru a ridica permisul?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Restituirea permisului de conducere, dupa reusita la testul pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, nu este conditionata de plata amenzii.
Cu toate acestea ar fi bine sa platesti amenda in maximum 15 zile de la data procesului-verbal de contraventie deoarece vei plati numai jumatate din minimul amenzii.

| Zavoianu_Sebi_1998 explică (pentru Ioandelasal):

Știu ca este bine sa fie plătită dar e altceva la mijloc, mai am câteva amenzi și ma obliga sa le plătesc pe toate și cu toții știm ca după 5 ani ele dispar ...asta fiind ultim an, mulți mi-au spus ca nu o sa-mi restituie permisul dacă nu am amenda plătită

| aicaramba a răspuns (pentru Zavoianu_Sebi_1998):

Amenzile pe care nu le platesti nu dispar, ele ajung la primaria de care aparti si se baga la impozitul anual pe care il platesti tu, sau parintii tai.
Si examenul poti sa-l iei, dar trebuie sa platesti amenda

| suntserios a răspuns (pentru Zavoianu_Sebi_1998):

Stii in primul rand ca acel termen de 5 ani incepe de la 1 ianuarie a anului urmator amenzii. Adica daca ai lua amenda in 2015 atunci termenul de prescriptie incepe de la 1 ian 2016. Si daca in acest timp esti notificat sa iti platesti datoriile atunci prescrierea de 5 ani incepe din momentul primirii notificatii. Deci inca are timp primaria sa te execute silit

| Ioandelasal a răspuns (pentru Zavoianu_Sebi_1998):

Amenzile se prescriu in termen de 5 ani, incepand cu data de 1 ianuarie a anului urmator, dar pana la prescriere se poate face executarea silita. Ti-am spus ca restituirea permisului nu este conditionata de plata amenzii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dar, ca si o continuare la ce am scris mai sus, restituirea permisului nu e conditionata de plata amenzii

| cocotgv1976 a răspuns:

E o conditie obligatorie plata amenzii si examenul. Degeaba iei examenul daca nu faci dovada platii amenzii

| suntserios a răspuns (pentru cocotgv1976):

Conform care legi e acesta conditie obligatorie? Cand a intrat in vigoare?