| kostyyy26 a întrebat:

Daca o persoana a adus o masina din afara si a inmatriculat-o in Romania in 2010, si eu o cumpar acum de la el, mai platesc vreo taxa(timbru verde)sau ceva de genul asta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la intrebarea anterioara.
Nu platesti daca nu a cerut restituirea taxei platite, daca a cerut-o atunci va trebui sa platesti timbrul de mediu.
In acest sens sunt prevederile OUG 9/2013, art.4, citez:
"ART.4. Obligaţia de plată a timbrului intervine o singură dată, astfel:
a)cu ocazia înscrierii în evidenţele autorităţii competente, potrivit legii, a dobândirii dreptului de proprietate asupra unui autovehicul de către primul proprietar din România şi atribuirea unui certificat de înmatriculare şi a numărului de înmatriculare;
b)la reintroducerea în parcul auto naţional a unui autovehicul, în cazul în care, la momentul scoaterii sale din parcul auto naţional, i s-a restituit proprietarului valoarea reziduală a timbrului, în conformitate cu prevederile art. 7;
c)cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate asupra autovehiculului rulat şi pentru care nu a fost achitată taxa specială pentru autoturisme şi autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule sau taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul înmatriculării;
d) cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate asupra autovehiculului rulat în situaţia autovehiculelor pentru care s-a dispus de către instanţe restituirea sau înmatricularea fără plata taxei speciale pentru autoturisme şi autovehicule, taxei pe poluare pentru autovehicule sau taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule."

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

trebuie sa platesti doar actele pe care le faci la cumparare. oricum nu te costa mult