| Zombalo69 a întrebat:

Daca s-ar reintroduce pedeapsa cu moartea in Romania, nu ar fi o incalcare a drepturilor omului? Si daca se face asta, Romania mai indeplineste conditiile UE? Nu ar insemna excluderea Romaniei din UE?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate reintroduce pedeapsa cu moartea, atata timp cat suntem in UE si interdictia acestei pedepse este prevazuta in Constitutie.
De altfel eu, ca multi altii, sunt contra pedepsei cu moartea, avand in vedere considerentele de ordin legal si moral, in primul rand posibilitatea erorii judiciare.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ar fi exclusa din UE pentru ca aia nu accepta asa ceva. Exemplu englezii vor sa reintroduca pedeapsa capitala daca abandoneaza zona euro.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce ar rezolva pedeapsa cu moartea? O scapare usoara pentru criminali?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ete nah. Ti se pare tie ca dreptul la educatie sau servicii de sanatate iti e respectat? Nu se poate introduce pedeapsa cu moartea datorita modificarii constitutiei din 1991. Oricine zice altceva, maninca cacao.

| RoCkKiD a răspuns:

Pedeapsa cu moartea este incompatibila cu principiile UE si cel mai probabil am fi exclusi.

Dar nu o sa se introduca.e o vrajeala electorala ca sa nu se mai uite lumea la ce inseamna sa pui sefi la politie pe criterii politice nu de competenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai niște cretini pot susține reintroducerea

| Maia55 a răspuns (pentru anonim_4396):

Spui tu? Ia pune te tu în locul părinților? Cata suferință. Sa te gândești ca al tău copil a post chinuit, tăiat și ars. Doamne ferește, nici nu îmi pot imagina. Pedeapsa cu moartea trebuie reintrodus pentru anumite cazuri, pentru criminali care au avut discernământ, nu pentru un accident de mașină. Asa ca scuza ma, sunt cretina. Sunt cretina ca ma gândesc la părinți, la alți copii care vor putea fi în același situație. Sunt cretina ca ma gândesc la siguranța noastră ca oameni, ca e clar ca politia nu ne mai apară. Daca în momentul în care îți pasa ești considerat creștin atunci îmi asum cu bucurie asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maia55):

Ok, esti, altceva?

| christine99 a răspuns:

Ce rost ar avea pedeapsa cu moartea? Mai ales cum se face la americani, ca moare ala in cateva minute, sau secunde, oricum nu se chinuie, primeste si ultima masa ce vrea sa manance, eu zic puscaria pe viata e o pedeapsa mai grea si munca silnica.

| Maia55 a răspuns (pentru christine99):

Dar din păcate în România în pușcărie o duc mai bine decât acasă. Cei care fac asta ar trebui chinuiți dar asta nu se va întâmpla, asa ca pentru părinții aia e mai bine sa îl știe mort decât în închisoare ca să iasă după 5 ani și sa facă la fel

| PsyhoChild a răspuns:

Am fi exclusi, dar totusi au prins in ultimul timp infractorii prea mult curaj mai ales dupa ultimul incident. Ei vad ca politia este incapabila si din cauza asta se intampla asemenea nenorociri.
Nu uita ca barbatul care a ucis un politist anul asta ''s-a sinucis''winking
Nu ar fi o surpriza sa se sinucida si criminalul din caracal.

| Vio199 a răspuns:

Cred ca pentru excluderea din UE daca s-ar aproba asa ceva, s-ar lua in considerare mai multe chichite. Gen "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte", o viata in schimbul alteia. Dar depinzand de situatie. Daca a fost un accident, daca au fost mai multi implicati etc. Si nu cred ca s-ar incalca drepturile omului daca criminalul a incalcat acest drept, si a privat un alt om de acest drept, merita sa i se intample in consecinta asemenea si lui.

| Maia55 a răspuns:

Probabil te referi la cazul din Caracal. Un monstru care omoară o copila de 15 ani ce ar merita? Sa facă închisoare 5 ani și gata? Omul ala a distrus familia aia. Fetele sunt moarte iar nimeni nu le mai poate aduce înapoi dar cum sa trăiască părinții aia cu gândul ca ai lor copii și fost măcelăriți și arși? Va gândiți la suferință lor? Părerea mea este ca singura cale sa fie civilizației este sa se introducă pedeapsa cu moartea pentru cei care fac crime. Acela nu este om, este monstru. Acum toți judecam situația, dar dacă am fi în locul părinților va garantez ca am fi vrut ca ucigașul copilului nostru sa fie omorât.