| suntbaiatrau a întrebat:

Salut, daca sunt in prag de exmatriculare in a 8-a, mai pot repeta a 8-a in aceeasi scoala sau pot sa fac ceva gen abandon scolar sau sa raman repetent pentru a nu fii exmatriculat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania exmatricularile se fac doar incepand din cursul superior al liceului (cl.XI, XII sau XIII, dupa caz), asa ca n-ai cum fi exmatriculat.
In schimb poti ramane repetent in mai multe situatii, respectiv daca ramai corigent la cel putin 3 materii, daca nu treci examenul de corigenta chiar si la o materie, daca nu te prezinti la examenele pentru cei amanati pe an scolar, daca ai media anuala la purtare sub 6.
Asa fiind invata sa treci clasa.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citeste articolele 21, 22 si 23 din legea invatamantului: https://bit.ly/3slElFT