| byka23 a întrebat:

Salut de ce trebuie sa devin PFA (persoana fizica autorizata)ca sa lucrez la PROVIDENT? ce acte trebuiesc pentru Obţinerea autorizaţiei de PFA?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Cu camatarii de la Provident vrei sa te incurci?--- in calitate de PFA, avand un contract de agent cu ei, vei functiona in acesta calitate de agent( care da imprumutul selectand persoanele care au nevoie de un imprumut si tot ca agent vei recupera ratele de la cei imprumutati --- imprumutatii sunt considerati ca fiind clienti ai agentului de care, acesta, raspunde!). Inainte de a infiinta un PFA documenteaza-te asupra raspunderii patrimoniale a proprietarului unui PFA---oriunde, vei gasi acelasi raspuns: in caz de faliment, proprietarul unui PFA raspunde cu patrimoniul propriu ( averea proprie!). Apoi, citeste cu mare atentie contractul pe care-l semnezi cu Providentul, tu, ca PFA!--- care este intinderea raspunderii tale in caz ca, tu ca agent, nu poti recupera creditul de la un client rau platnic. Mai gandeste-te in ce te bagi! Si inca ceva, Providentul nu este banca--- este o institutie financiara nebancara.

1 răspuns:
| superdorex a răspuns:

Uite aici ceva care te va ajuta:
http://www.infiintare-pfa.cabanova.ro/
Iar aici ai si cartea si ce trebuie sa faci:
http://www.pfa-consultanta.ro/