| mangojump a întrebat:

Buna seara TPU.In seara asta am fost la un prieten si la iesirea dintr-o curba m-am bagat in depasire cu linie discontinua. Aveam in fata 3 masini.Am depasit primele 2 si dupa am intrat pè banda mea.Culmea ca asta care am intrat in fata lui m-a avertizat cu luminile si dupa 2-3 minute de mers a scos telefonul si mi-a pozat numarul. Poate sa ma duca la politie sau ceva de genul astA?

7 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Deși nu ai voie să depășești decât câte un singur vehicul per depășire și ai încălcat legea, nu-ți poate face absolut nimic.
Ca să poți fi sancționat pentru o infracțiune comisă în trafic, trebuie să fii surprins de un echipaj de poliție, sau să fii înregistrat cu ajutorului unui echipament autorizat de poliția rutieră.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil vezi ajunde pe vreun forum la sectiune ghertoi in trafic

| zHeArTz a răspuns:

Ori ti s-a parut, ori a facut doar de impresie. Nimeni nu face asa ceva pentru o depasire, stai linistit.

| LegiuitorulX a răspuns:

Ori i-a placut masina ta ori te pune pe vreun blog ceva la sectiunea ''taranul din trafic'' De patit nu ai ce pati.

| FlaviusDaniel a răspuns:

Daca a fost linie discontinua pe partea ta..nu. Depinde cum te-ai bagat in depasire...cand te-ai bagat pe banda ta...sa nu fi intrat brusc happy

| mangojump explică (pentru FlaviusDaniel):

Posibil sa fi intrat brusc ca venea din sens opus un camion happy

| IoanexD a răspuns:

Odata ce a fost line discontinua, stai chill. aveai voie :*